Ґрунтовка дерева перед фарбуванням – особливості процесу

Ґрунтовка дерева перед фарбуванням – особливості процесу


Ґрунтовка дерева перед фарбуванням дозволяє економити фарбу

Деревина – дуже затребуваний матеріал для будівництва, обробки, виготовлення меблів і предметів побуту. За багато століть використання вона не тільки не втратила своєї актуальності, але й стала ще більш популярною, а способи її обробки стали ще досконалішими.
Один з них – грунтовка перед фарбуванням дерева – дозволяє продовжити термін його служби і зробити процес обробки простим та економічним.

Зміст статті

 • Призначення грунтовки
 • Як і чим грунтувати дерево
  • Яка деревина потребує грунтуванні
  • Види грунтовки по дереву
  • Нанесення
 • Висновок

Призначення грунтовки

В залежності від умов експлуатації дерев’яні конструкції піддаються різного роду зовнішніх впливів. Одні з них впливають тільки на зовнішній вигляд деревини, інші здатні з часом зруйнувати її структуру, треті крім усього іншого, негативно позначаються на здоров’ї людей.
До них відносяться:

 • Прямі сонячні промені – висушують деревину, змінюють її колір;
 • Вологість повітря та опади – викликають розбухання, деформацію, запускають процеси гниття, розмноження плісняви;
 • Комахи-шкідники – точать деревину, руйнують її структуру.


Сліди роботи комах-древоточцев

Щоб захистити конструкції від цих шкідливих чинників і надати їм естетичний вигляд, їх піддають фарбуванню, лакуванню і іншими видами зовнішньої обробки. Але спочатку виконується грунтовка по дереву перед фарбуванням. Навіщо вона потрібна?
Грунтувальні склади заповнюють всі пори і тріщини в деревині, завдяки чому в них не розвиваються грибки і цвіль. А якщо грунтовка для дерева під фарбування містить у своєму складі фунгіциди та інсектициди, то це стає в принципі неможливим, а також захищає матеріал від навали шкідників.
Але це не єдине призначення грунтовки, з такими завданнями цілком справляються і спеціальні захисні просочення. А з допомогою грунтовки поверхню деревини набуває міцність і гладкість, стає менш проникної, тому фарба лягає на неї рівним шаром, не вбирається, а отже, витрачається економно.


На загрунтовану поверхню фарба лягає рівним шаром

Крім того, забезпечується краще зчеплення оздоблювального складу з поверхнею деревини, завдяки чому він прослужить довше, не посиплячись і не осипаючись.
Якщо врахувати, що ціна ґрунтовки значно нижче вартості якісної фарби, то користь і вигода від її застосування стає очевидною. Особливо якщо фарбувати має велику площу.

Як і чим грунтувати дерево

Для тих, хто поверхово знайомий з технологією обробки деревини і вперше збирається побудувати своїми руками дерев’яний паркан, обшити стіни або, наприклад, виготовити дитячу ліжечко, буде корисна наступна інформація.

Яка деревина потребує грунтуванні

Якщо ви займаєтеся внутрішніми роботами, хочете зберегти природну красу і структуру дерева і не збираєтеся фарбувати, необхідності грунтуванні немає. Досить обробити його просоченням – прозорою або тонованою, щоб просто захистити від перепадів вологості, цвілі, жучків і досягти колірної гармонії з іншими деталями інтер’єру.


Дерев’яний стелаж на фото затонирован в колір наличників і плінтусів

Але в наступних випадках цей етап пропускати категорично не можна:

 • Якщо дерев’яні конструкції будуть «працювати» під відкритим небом. Вони більше за інших піддаються перепадів температури і вологості, ураження гниллю і комахами. Це огорожі, вхідні двері, вікна, елементи покрівлі, зовнішня обшивка будівлі і т. д.;


Дерев’яні елементи, що стикаються із зовнішнім середовищем, потребують надійного захисту

 • Якщо деревом відбуваються вологі або неопалювані приміщення – ванні кімнати, балкони, тераси, веранди;
 • Якщо внутрішні конструкції стикаються з зовнішніми стінами;
 • Якщо на поверхні є помітні дефекти, які потребують закладенні шпаклівкою;
 • Якщо дерев’яна поверхня незалежно від призначення і умов експлуатації призначена під фарбування або покриття лаком.

Види грунтовки по дереву

Перш ніж заґрунтувати перед фарбуванням дерево, потрібно вибрати потрібний склад, відповідний вашим вимогам. Їх не так багато.

Вид грунтовкиСвойстваНазначениеПримечаниеалкидныеукрепляют пори деревини, зменшують поглинання обробленої поверхні, перешкоджають розбухання волокон.Призначені для первинного нанесення на свіжу необроблену деревину, ДВП, ДСП.Містять органічні розчинники, тому їх небажано застосовувати в житлових приміщеннях.АкриловыеОбладают тими ж властивостями.Підготовка дерев’яної основи під фарбування водоемульсійними, алкідними, латексними фарбами.Швидко сохнуть, можуть розбавлятися водою, безпечні для здоров’я.АнтисептическиеПредотвращают і ліквідують процеси грибкових уражень, консервують деревину.Використовуються для захисту конструкцій, що експлуатуються в складних умовах.Незабарвлені поверхні слід обробляти раз в 3-5 років.ШеллаковыеНейтрализуют дія смол, здатних знебарвлювати фінішне покриття.Застосовуються для деревини хвойних порід, обробки сучків.

Зверніть увагу! При роботі з ґрунтовками, що містять токсичні інсектицидні або фунгіцидні добавки, слід дотримуватися правил безпеки.

Нанесення

Нанесення ґрунтувального шару – елементарна задача, з якою впорається навіть дитина. До засобу завжди додається інструкція по використанню із зазначенням способу та умов нанесення. Важливіше правильно підготувати поверхню, особливо при обробці старої деревини.
Для цього її очищають від усіх можливих забруднень: пилу, жирних плям бітуму, старої фарби. Видаляють непотрібні цвяхи і шурупи.
При необхідності шліфують наждачним папером або спеціальним інструментом. Якщо для очищення використовувалася вода, поверхню необхідно добре просушити.
Тільки після цього можна приступати до грунтовки, використовуючи для цього кисть, валик або пульверизатор.


Пульверизатор дає великий витрата, але дозволяє обробляти важкодоступні місця

Зверніть увагу. Перший шар грунтовки для дерева перед фарбуванням повинен бути максимально текучим, щоб складу заповнив всі мікротріщини. Розбавляйте її у відповідності з вказівками виробника.

З тим, як виконується цей процес від початку до кінця, ви можете ознайомитися, переглянувши розміщене на цій сторінці відео.
А щоб не допустити помилок, намагайтеся дотримувати наступні правила:

 • Обробляти будь-які поверхні, в тому числі і дерев’яні, грунтовкою слід при невисокій вологості і позитивній температурі повітря. Краще всього складу сохне в діапазоні температур від 5 до 30 градусів;

Важливо. При сильній спеці ґрунтовка висохне дуже швидко, але не встигне просочитися на достатню глибину, що знизить якість обробки.

 • Для обробки таких матеріалів, як фанера або деревно-стружкові плити, слід застосовувати грунтовку глибокого проникнення та наносити її в 3-4 шару;
 • Кожен шар перед нанесенням наступного повинен остаточно просохнути;
 • Чим більше шарів ґрунту ви нанесете, тим глибше просочиться матеріал;
 • Під подальше фарбування не обов’язково наносити дорогий грунт. Якість обробки можна підвищити, збільшивши кількість шарів.

Висновок

Тепер ви знаєте, чим грунтувати дерево перед фарбуванням, для чого і як це робити. Навіть якщо деревина не потребує захисту, і буде експлуатуватися в сухому опалювальному приміщенні, ґрунтувальний шар поліпшить якість фінішної обробки і дозволить заощадити на дорогих матеріалах.