Ґрунтовка перед шпаклівкою стін – потрібна вона

Ґрунтовка перед шпаклівкою стін – потрібна вона


Грунтовка під шпаклівку забезпечить якість зчеплення

Незалежно від того, з чого зведені стіни, перед чистовою обробкою їх необхідно вирівняти шпаклівкою. І ось тут часто постає питання: чи потрібно грунтувати стіни перед шпаклюванням чи це захід виконується після вирівнювання? Відповідь на нього – в цій статті.

Зміст статті

 • Необхідність грунтування
 • Технологія виробництва робіт
  • Вибір грунту
  • Підготовка поверхні
 • Висновок

Необхідність грунтування

Щоб чистове оздоблення виглядала ідеально, не отваливалась, не деформувалися, не дивувалася цвіллю, вирівнює шпаклівка під нею повинна мати відмінне зчеплення з основою. Його і забезпечує шар грунту.
Взагалі він виконує кілька функцій:

 • Цегла, бетон, гіпсокартон, дерево – всі ці матеріали володіють тим або іншим ступенем пористості, можуть мати великі і дрібні тріщини на поверхні. Грунтовка стін перед шпаклівкою заповнює їх, перетворюючи підставу в моноліт, зміцнюючи його;
 • Вона підвищує адгезійні властивості основи, його сцепляемость з вирівнювальним розчином, завдяки чому він не кришиться і не обсипається з часом;
 • Заповнення пір грунтовкою також знижує витрата суміші, ціна якої вище вартості грунту. Економія – важливий аспект при великих обсягах обробки;
 • Створювана на поверхні тонка, але міцна плівка «запечатує» всі кольорові плями, які можуть проступати крізь шпаклівку і фарбу (шпалери), негативно позначаючись на фінішному покритті;
 • Наносити шпаклівку своїми руками на загрунтовані стіни набагато простіше, вона легко наноситься і розподіляється рівномірним шаром;
 • Спеціальні грунтовки з вологозахисними і антисептичними властивостями захищають зовнішні стіни або стіни у вологих приміщеннях від впливу вологи і поширення шкідливих мікроорганізмів – цвілі, грибків, моху.


Антигрибкові ґрунтовка дозволить запобігти такі сюрпризи

Всі ці пункти є однозначною відповіддю на питання, чи треба перед шпаклівкою грунтувати стіни. Звичайно, треба, якщо вам важливо зробити роботу якісно. Мало того, робити це часто доводиться не один раз.
Наприклад, якщо поверхня володіє високою пористістю, рихлістю і добре вбирає вологу, один шар ґрунту не дасть відчутних результатів – він повністю вбереться в основу. А при обробці гіпсокартону спочатку грунтуються стики і місця кріплення, а після їх закладення – вся інша поверхня.

Зверніть увагу. Будівельники не завжди одностайні в тому, чи потрібно перед шпаклівкою грунтувати гіпсокартон. Ми вважаємо, що потрібно, так як верхній шар цього матеріалу – звичайна багатошаровий папір, і ці шари необхідно скріпити між собою.

Технологія виробництва робіт

Грунтування стін під шпаклівку вимагає правильного вибору засобу і підготовки поверхні. Сам процес елементарно простий і полягає в нанесенні складу на поверхню будь-яким зручним способом – вручну, за допомогою кисті, щітки або валика, або механічним способом – за допомогою розпилювача.

Вибір грунту

Вибирати склад грунтовки слід у відповідності з видом підстави та його властивостями. У продажу зустрічаються самі різні грунтовки, у тому числі концентровані, з різними добавками, готові до вживання або у вигляді сухих сумішей, які потребують розведення водою або розчинником.
Але, вирішуючи, ніж грунтувати стіни перед шпаклівкою, в першу чергу потрібно звернути увагу на склад засоби. Існують універсальні акрилові грунтовки, придатні для обробки більшості видів підстав. До них відносяться гіпсокартон, дерево, штукатурка, пінобетон, гіпсові пазогребневі блоки.
Для поліпшення адгезії гладких бетонних поверхонь краще всього підходить Бетоноконтакт (див. Бетоноконтакт – грунтовка для підготовки поверхонь). Ця ґрунтовка містить у собі кварцовий пісок, що надає стінам шорсткість, що поліпшує прилипання до них шпаклівки.


Грунтовка для стін під шпаклівку Бетоноконтакт випускається практично всіма виробниками будівельних сумішей

Взагалі крім водорозчинних акрилових складів існує і безліч інших, більш спеціалізованих:

 • Фенольна . Призначена для обробки металевих і дерев’яних поверхонь, у тому числі плит ОСП, ДСП, ДВП. Підійде вона і для гіпсокартону. А ось для обштукатурених і вже зашпакльованих стін вона не підходить.
 • Алкідна. Якщо ви думаєте, яку грунтовку використовувати перед шпаклівкою дерева, вибирайте саме її. Також вона наноситься на дерев’яні поверхні перед покриттям їх алкідними фарбами.
 • Гліфталева. Цей вид грунтовки, призначеної для металевих і дерев’яних поверхонь, взагалі не варто розглядати в якості засобу для їх підготовки до вирівнювання. До того ж він дуже токсичний і може використовуватися тільки для зовнішніх робіт або в добре вентильованих приміщеннях.
 • Перхлорвінілова. Відмінний вибір для цегли і цементної штукатурки, а також для обробки вже зашпакльованих стін. Але застосовується тільки зовні.


Пориста поверхня цегли потребує обробки

 • Полістирольна. Також відноситься до розряду токсичних засобів, небажаних для внутрішніх робіт. Ідеально підходить для дерев’яних і оштукатурених стін.

Для довідки. Крім гліфталевій абсолютно не підійдуть для ваших цілей поливінілацетатна і бітумна ґрунтовки. Перша наноситься тільки на поверхні, призначені під покриття полівінілацетатної фарбою, друга застосовується в основному для влаштування рулонних наплавляються покрівель.

Найпростіше вибрати потрібний склад, орієнтуючись на рекомендації виробника. Інструкція на упаковці містить всі необхідні відомості від області застосування до витрат на один квадратний метр.


Для кожного виду обробки можна підібрати потрібний грунт

Але зі сказаного вище зрозуміло, що ґрунтовка перед шпаклівкою виконується переважно акриловими, фенольними, перхлорвінілових складами. При цьому для роботи зовні і у вологих приміщеннях необхідно вибирати грунтовку з антигрибковими і вологозахисними властивостями.

Підготовка поверхні

У необхідності ґрунтовки ми переконалися, склад вибрали, тепер потрібно зрозуміти, як ґрунтувати і правильно шпаклювати стіни. Спочатку необхідно підготувати поверхню: видалити з неї налипшие частинки розчину, бруд, пил. При необхідності зішкребти старе покриття, відставати від підстави.
Знежирити масляні плями. Якщо стіна волога – її потрібно обов’язково висушити за допомогою тепловентиляторів або простого провітрювання, так як грунтувати стіни перед шпаклівкою можна тільки сухими.
Потім готується сама грунтовка. Якщо вона вже готова до вживання, то просто добре перемішується або збовтується і виливається в зручну ємність.
Концентровані суміші розбавляються при необхідності згідно з вказівками на упаковці, сухі – розлучаються чистою водою в заданих пропорціях.


При роботі валиком дуже зручно користуватися таким лотком для фарби, як на фото

Наноситься грунтовка тонким рівномірним шаром з невеликим перекриттям, щоб не залишалося необроблених ділянок. Найважче допустити огріхи, якщо склад прозорий, тому зручніше користуватися білим грунтом. Якщо ж сама поверхня світла, можна пошукати пігментовану грунтовку.
Після висихання першого шару необхідно вирішити, потрібно ґрунтувати перед шпаклівкою стіни повторно. Якщо поверхня ввібрала в себе перший шар і продовжує порошити, якщо залишилися відкритими пори, то другий, а іноді і третій шар потрібні обов’язково. Але кожен з них перед нанесенням наступного повинен висохнути.

Дуже важливе питання – через який час після ґрунтовки можна шпаклювати поверхню. Роблять це не раніше, ніж вона просохне (час вказується виробником на упаковці), але і не затягують занадто довго. Якщо стіни осяде пил, потрапить бруд або вона намокне від опадів, якість шпаклівки постраждає.
Нарешті, виникає ще одне закономірне питання: чи потрібно грунтувати після шпаклівки?
Так, це теж треба робити. Вирівнюючий шар теж потребує зміцнення і зменшення всмоктувальної здатності, щоб подальша обробка трималася на ньому міцно. Особливо це актуально при обробці фарбуванням, так як дозволяє економити дорогу фарбу.


Відвалюються шпалери – результат відсутності грунтовки на стінах, які ввібрали в себе весь клей

Висновок

Сподіваємося, сумнівів у тому, чи треба грунтувати стіни перед шпаклівкою, у вас не залишилося. Обов’язково виконуйте цей етап, якщо займаєтеся ремонтом самі, і контролюйте найманих працівників – вони часто пропускають, прагнучи швидше закінчити роботу.
Результатом такої безвідповідальності може стати втрата грошей і нервів, коли дорогі шпалери почнуть відвалюватися разом із шпаклівкою.