Бітумна грунтовка – характеристики і область застосування

Бітумна грунтовка – характеристики і область застосування


Грунтовка бітумна під полімерне або гумове покриття покрівлі

Багатьом з нас доводилося бачити, як ремонтують плоскі покрівлі багатоповерхових будинків або виробничих будівель, розливаючи по поверхні чорна в’язка речовина. Це і є бітумна грунтовка.
Ця стаття розповість про те, для чого вона потрібна, де застосовується, які вимоги пред’являються до матеріалу і роботі з ним.

Зміст статті

 • Опис матеріалу
  • Для чого застосовується
  • Технічні характеристики
  • Самостійне виготовлення
 • Рекомендації по використанню
  • Правила виробництва робіт
  • Запобіжні заходи
 • Висновок

Опис матеріалу

Бітумну ґрунтовку інакше називають праймером. Його отримують шляхом розчинення в органічних розчинниках дрібнодисперсної фракції бітуму. Для додання більшої еластичності в склад також вводять каучук.
Деякі виробники випускають праймер на водній основі, не містить розчинників. Він придатний для виконання внутрішніх робіт в житлових приміщеннях.

Для чого застосовується

Згідно ГОСТ грунтовка бітумна – обов’язковий і невід’ємний елемент рулонної наплавлюваного покрівлі.
Її застосування вирішує наступні технологічні задачі:

 • Знепилюють поверхню. оброблювану поверхню, що робить її міцною та однорідної;
 • Покращує адгезійні властивості матеріалів – підстави покрівлі і наплавлюваного на неї рулонної гідроізоляції (руберойду);
 • Виконує функцію гідроізоляції;
 • При використанні по бетону насичує і заповнює його пори.

Для довідки. Праймером обробляють не тільки дерев’яні, бетонні основи та цементно-піщані стяжки, але і старі бітумні килими. Тобто, при ремонті покрівлі старе покриття можна не знімати, а просто покрити шаром бітумної грунтовки для його знепилювання і підвищення зчіплюються властивостей з знову укладаються рулонними матеріалами.

При додаванні до складу термореактивних смол, інгібіторів і розчинників виходить бітумно полімерна грунтовка, що створює відмінний захист сталевих нафтопроводів від корозії. Вона застосовується і як самостійне покриття, і в якості грунту під обмотку полівінілхлоридними або поліетиленовими ізоляційними стрічками.


Ґрунтовка бітумно полімерна ГТ 760 поставляється в металевих бочках

Технічні характеристики

Праймер є досить горючою речовиною, що вимагає великої обережності при зберіганні, транспортуванні та застосуванні. Тому випускають його в металевій, щільно закритою тарі. Невикористану суміш необхідно ретельно закривати ще й щоб уникнути випаровування летючого бензинової складової речовини.
Випускається багатьма вітчизняними та зарубіжними виробниками, грунтовка бітумна технічні характеристики може мати дещо відрізняються. Це стосується в першу чергу часом висихання, норми витрати ґрунтовки.
Усереднені характеристики такі:

ПоказательЕдиница измеренияЗначениеВнешний видОднородная в’язка маса чорного цветаПлотностькг/м3850-900Расходг/м2150-300Температура использования0СОт +5 до +30Температура эксплуатации0СОт -40 до +60Время высыханиячас3-4

Самостійне виготовлення

При будівництві льоху або гаража, зведенні фундаменту приватного будинку потрібно гідроізоляція конструкцій. Для цих цілей праймер можна приготувати своїми руками, зекономивши на його купівлю транспортних витратах.
Для цього вам буде потрібно бітум та бензин марки Б-70 (неетилований). Пропорції матеріалів за масою – 1:2,5, але простіше визначити їх співвідношення за обсягом: на одну частину бітуму береться три частини бензину.


Вихідні матеріали для бітумної грунтовки

Інструкція по приготуванню:

 • Помістіть бітум в металеву ємність і розплавте на вогні, після чого остудіть приблизно до 80 градусів;

Важливо! Не з’єднуйте бензин з киплячим бітумом – це може призвести до його займання!

 • Остиглу текучу масу обережно, невеликими порціями вилийте в бензин, постійно помішуючи;
 • Перемішуйте суміш до повного розчинення бітуму і отримання однорідної маси;
 • Готовий праймер процідіть через дрібну металеву сітку, щоб позбавити її від нерозчинених домішок.

Ціна саморобної ґрунтовки виходить набагато нижче готових складів, тому при великому обсязі робіт і труднощі з доставкою є сенс готувати її самостійно.


На фото – процес гідроізоляції каналізаційного колодязя

Рекомендації по використанню

Щоб забезпечити якість робіт і власну безпеку, потрібно знати, як правильно використовувати праймер.

Правила виробництва робіт

Грунтовка бітумна ГОСТ 9.602-2005 може бути вже готової до вживання або концентрованою. У першому випадку перед вживанням її просто перемішують і підігрівають до 80 0С, у другому – спочатку розводять водою або розчинником в пропорціях, зазначених виробником на упаковці.
Перед нанесенням праймера призначену до обробки поверхню готують: очищають від відшаровуються матеріалів, бруду і пилу. Чим чистіше буде підстава, тим краще воно вкриється грунтовкою.
Наносити склад можна будь-яким з наступних способів:

 • Пензлем або хутряним валиком. Як правило, з-за низької продуктивності вони використовуються тільки при невеликих обсягах робіт або в важкодоступних місцях;


Нанесення праймера цим способом не відрізняється від процесу фарбування

 • Фарбопультом. Найшвидший спосіб, що вимагає мінімальних трудових витрат. Застосовується на великих площах, наприклад, при ремонті покрівлі;


Обробка підстави за допомогою фарбопульта

 • Розлив. Склад виливається на оброблювану поверхню і розподіляється по ній рівномірним шаром за допомогою гумової швабри.
  Спосіб відрізняється великою витратою матеріалу і може застосовуватися тільки на горизонтальних підставах або розташованих під малим ухилом.

До наступного етапу робіт можна приступати тільки повного висихання праймера. Якщо він сильно вбрався в основу, процедуру слід повторити.
Подивившись розміщене на цій сторінці відео, ви зможете познайомитися з усіма особливостями застосування бітумної грунтовки.

Запобіжні заходи

Так як даний матеріал містить в своєму складі леткі сполуки і є вкрай пальним, під час роботи з ним необхідно дотримувати наступні міри безпеки:

 • Не палити, не користуватися відкритим вогнем на робочому місці або поблизу нього;
 • Використовувати засоби індивідуального захисту, що оберігають від контакту з речовиною шкіру, слизові оболонки, органи дихання, очі. мова йде про спецодязі, рукавицях, окулярах, респіраторах;


Захисна спецодяг

 • Якщо робота ведеться в приміщенні необхідно забезпечити його провітрювання, щоб пари бензину не скупчувалися в закритому просторі;
 • При попаданні грунтовки в очі або на слизові оболонки, їх необхідно одразу промити прохолодною водою, а при необхідності – звернутися за допомогою до медичного закладу;
 • Зберігати праймер потрібно в недоступному для дітей місці та використовувати у відповідності з вказівками виробника лише за прямим призначенням.

Висновок

Навряд чи в процесі індивідуального будівництва вам знадобиться ґрунтовка бітумно полімерна ГТ 760, але без стандартного праймера точно не обійтися. З його допомогою можна надійно гідроізолювати погріб, підвал, фундамент(див. Матеріали для облицювання фундаменту: огляд і правильний вибір), системи підземних комунікацій, підготувати до подальшої обробки бетонну основу перекриттів і т. д.