Для чого потрібна грунтовка: технологічні нюанси оздоблювальних робіт

Для чого потрібна грунтовка: технологічні нюанси оздоблювальних робіт


Чистове оздоблення: навіщо потрібна грунтовка

Потрібно ґрунтувати ГКЛ і стяжку, виконувану штукатурним способом, і скільки потрібно грунтовки на 1 м2?
В оздоблювальних технологіях, пов’язаних з «мокрими» процесами, обробка поверхонь грунтом є обов’язковою. Це повинен знати кожен, хто планує своїми руками зробити ремонт, або зробити оздоблення нового житла.
Сподіваємося, що відео і невелика інструкція в цій статті, дадуть відповіді на ці і багато інші питання, які цікавлять наших читачів.

Зміст статті

 • В яких випадках потрібен грунт
  • Види і призначення ґрунтових складів

В яких випадках потрібен грунт

Якість виконання багатьох видів робіт, цілком і повністю залежить від ґрунту – саме він забезпечує максимальне зчеплення шарів (адгезію). Кожному, напевно, доводилося бачити відвалюється шматками штукатурку; шпалери(див. Оздоблення шпалерами: вибираємо правильно), які знімаються зі стіни без особливих зусиль; або як на картинці знизу, відшаровується від основи фарбу.


Чому відшарувалася фарба на стіні

Отже:

 • Такі ситуації виникають, коли при виконанні чорнової і фінішної обробки, необхідністю нанесення ґрунту просто знехтували. Відшарування може відбутися досить швидко, відразу після закінчення робіт.
  Проблема може з’явитися і після закінчення деякого часу. У будь-якому випадку, таке покриття довго не прослужить, і доведеться рано чи пізно все переробляти.
 • А адже ціна універсальної грунтовки невелика, в межах 200-250 рублів за каністру 5л. Цієї кількості вистачає, щоб обробити в один шар майже 50 квадратів площі(див. Витрата грунтовки на 1м2 – орієнтовні дані для визначення необхідного обсягу).
  Багато часу процес нанесення ґрунту теж не займає, так що, немає ніяких причин намагатися на ньому економити. Навпаки, це грунтовка, зменшуючи витрату фарби, заощадить ваші кошти, і позбавить від зайвих проблем.


Емаль антикорозійна-грунт

 • Зараз у продажу є такі фарби, які одночасно так само є грунтом, і багатьох це збиває з пантелику. У зв’язку з цим, у читачів виникають, наприклад, такі питання: «Використовуючи акрилову фарбу, потрібно грунтувати підстава?», або: «Потрібно ґрунтувати перед фарбуванням короїд?».
 • Відповідь на ці питання повинен бути однозначним: звичайно потрібно. Без додаткової обробки основи, фарбу-грунт можна використовувати на металевих і дерев’яних поверхнях.
  Зазвичай це алкідні фарби, а ось для обробки стін і стель, вони не підходять.
 • Тут потрібен склад на водній основі, і один з варіантів ви бачите на фото знизу. По суті, це пігментований грунт, і зміст його застосування в тому, щоб підфарбувати підставу в білий колір.
  У деяких випадках, зробити це необхідно: наприклад, якщо буде наноситися тонкошарова штукатурка, типу венеціанської або декоративна фарба в один шар. Є й інші ситуації.


Водно-дисперсійна фарба-грунт

 • Припустимо, у панельному будинку стіни досить рівні, і вирівнювати їх не потрібно. На них цілком можна відразу клеїти шпалери, але якщо вони тонкі і світлі, під ними буде проглядатися темне бетонну основу.
  У цьому випадку, водно-дисперсійна грунтовка з білим пігментом, яку ви бачите на фото зверху, позбавить від необхідності нанесення шпаклівки. Так би мовити, «два в одному».
 • Концентрація пігменту у такому грунті невелика. Якщо його використовувати в якості повноцінної фарби, то щоб домогтися необхідної інтенсивності відтінку, довелося б завдати багато шарів.
  Це, як ви розумієте, недоцільно. Фарбування стін і стель в житлових приміщеннях, в основному, виробляють латексними і акриловими фарбами.

У зв’язку з цим, читачі найбільш часто задають таке питання: «чи Потрібно грунтувати акрилові фарби?».
Відповімо так: робити це необхідно. Але, якщо ви збираєтеся, наприклад, пофарбувати стелю в традиційний білий колір, використання пігментованого грунту дасть можливість обійтися одним шаром фарби замість двох.

Види і призначення ґрунтових складів

Тепер трохи докладніше розповімо, що представляють собою грунтові склади. Адже деякі з них можна виготовити самостійно – що нерідко роблять і професійні будівельники, і доморощені майстра.
Отже:

 • Сьогодні мало хто вже користується вапном, щоб побілити приміщення, в усякому разі, в містах. А взагалі, основа під таке фарбування теж потрібно ґрунтувати, і склад використовують такий: на 10л води додається 2,5 кг 50%-го вапняного тіста і 100 грам повареної солі або квасцов.
 • Коли потрібно побілити вапняним або крейдяним розчином раніше забарвлену поверхню, потрібен клейовий грунт. У цьому випадку, на 10л води натирають 250г господарського мила, додають 200г мідного купоросу, і стільки ж клею ПВА (можна використовувати і столярний клей).


Клей для добавки в грунт

 • Цей вид грунтовки часто застосовується при фарбуванні виробничих приміщень. Адже вони мають величезні площі, і склади, що продаються в каністрах, використовувати в таких випадках просто недоцільно.
 • Під клейові фарби, склад роблять інше. На той же об’єм води, потрібно по 400г мила і клею, плюс 200 мл натуральної оліфи. Основа під силікатну фарбу ґрунтують розчином рідкого скла і крейди, із розрахунку 10:1.
 • Що стосується ґрунтових складів заводського виготовлення, то у кожного з них теж є своє призначення. Просочувальні грунти призначені для обробки оштукатурених, цегляних і бетонних поверхонь, і використовуються перед нанесенням водоемульсійною фарби або шпалерного клею.
 • Вони заповнюють пори, утворюючи на поверхні підстави прозору безбарвну плівку, і витрачаються в межах 100-150г/м2. При нормальній кімнатній температурі, шар грунту висихає за один-два години.


Антикорозійний грунт глибокого проникнення

 • Якщо поверхня основи нетривка, наприклад, стара цегляна кладка, і його потрібно зміцнити, використовується грунт глибокого проникнення. Такі склади володіють антикорозійними властивостями, зупиняючи процес руйнування в товщі конструктивного матеріалу.
 • Просочення, призначені для дерев’яних поверхонь, здатні захистити не тільки від гниття і утворення цвілі і грибків(див. Антигрибкові грунтовка – призначення та характеристики матеріалу), але і від гризунів. Їх наносять за два-три рази, з проміжною сушкою, і шліфуванням верхнього шару повстю або фетром.
 • Для мінеральних штукатурок, до яких належить і відомий «Короїд», теж є свій вид грунту.
  Такий склад регулює поглинаючу здатність підстави, забезпечує рівномірне висихання нанесених поверх нього верств. У нього може бути доданий пігмент, щоб, як і у випадку з фарбуванням, підготувати потрібний колірний відтінок.


Грунтовка під декоративну штукатурку

Як бачите, грунтові склади відіграють важливу роль у технології виробництва оздоблювальних робіт. Залишається лише додати, що вони наносяться на чисту і суху поверхню, при плюсовій температурі.
Робиться це будь-яким зручним для вас способом: пензлем, валиком або фарборозпилювачем. Якщо поверхня оштукатурюється, то крім підстави, слід ґрунтувати кожен нанесений шар.