Фасадна грунтовка – її види і застосування

Фасадна грунтовка – її види і застосування


Фасадна грунт продовжить життя стін і зовнішньої обробки

Чи доводилося вам бачити порівняно нові будинки, з яких осипається штукатурка? Або лущиться фарба? Або проступають плями цвілі, а по низу розростається мох?
Все це – результат нехтування таким важливим етапом, як підготовка поверхні під обробку. Уникнути цього допоможе просте і порівняно недороге засіб – грунтовка для фасаду.

Зміст статті

 • Види фасадних ґрунтовок
  • Призначення
  • Склад
 • Як правильно грунтувати фасади
 • Висновок

Види фасадних ґрунтовок

Грунтовки в будівництві застосовуються повсюдно, як при чорновій, так і при чистовій обробці, як зовні, так і всередині будівель. Їх основне завдання – забезпечити надійне з’єднання матеріалів один з одним.
Неважливо, про що йде мова: про пристрій наливної підлоги, штукатурки, фарбування чи наклеювання шпалер. Щоб кожен наступний шар був якісним і добре тримався, попередній у більшості випадків потрібно грунтувати.
Виконують ці будівельні суміші та інші важливі функції. Якими конкретно повинні володіти грунтовки для фасаду будівлі?

Призначення

Так як фасади будівель піддаються постійному впливу атмосфери, головне, від чого повинна захищати їх грунтовка – від впливу вологи. Навіть якщо будинок обшитий сайдингом або іншим матеріалом, не схильним до вологого середовища, основні стіни будуть страждати від неї та під обшивкою.
Саме тому всі фасадні ґрунтовки повинні володіти водовідштовхувальними властивостями.

Зверніть увагу. Це обов’язкова властивість для фасадного грунту. Якщо вибране вами засіб ним не володіє, використовувати його для зовнішніх робіт не рекомендується.

Наявність інших властивостей вибирається в залежності від виду поверхні, яку треба обробити.
Візьмемо, наприклад, такі варіанти:

 • Для дерев’яних підстав слід використовувати склади з фунгіцидними та антисептичними добавками для захисту їх від грибків і комах-шкідників(див. Ґрунтовка дерева – особливості процесу);
 • Для бетонних і цегляних стін під штукатурку застосовуються грунтовки, що забезпечують хорошу адгезію матеріалів. Вони повинні знизити поглинаючі властивості основи і надати йому шорсткість для кращого зчеплення з розчином;
 • Ґрунтовка фасадна глибокого проникнення зміцнить пухкі і обсипаються підстави. Проникаючи в їхні пори і тріщини на велику глибину, вона полімеризується, твердне і тим самим пов’язує всі частинки матеріалу;


Принцип дії грунтовки глибокого проникнення

 • Грунтовки з антикорозійними добавками призначені для захисту металевих поверхонь. Навряд чи вони затребувані в індивідуальному житловому будівництві, а ось підсобні будівлі, обшиті листовим залізом, прослужать вам довше після такої обробки.

Склад

Властивості ґрунтувальних сумішей залежать від їх складу.
Класифікуються вони за матеріалом основи:

 • Основою мінеральних грунтів є цемент, вапно або гіпс. Завдяки досить густої консистенції, вони здатні згладжувати дрібні нерівності. Застосовуються для обробки стін з цегли, керамзитобетонних і газосилікатних блоків, залізобетонних панелей.

Увага! Мінеральну ґрунтовку вибирають залежно від виду оброблюваної поверхні: для гіпсової – на основі гіпсу і т. д. Бетонні підстави допускається грунтувати будь мінеральним складом.


Ґрунтовку можна наносити таку як пензлем або валиком, так і широким шпателем

 • Акрилові грунти, як видно з назви, виробляються на основі акрилових полімерів. Вони універсальні, підходять для будь-яких підстав.
  Їх основні переваги – низька ціна, легкість нанесення, короткий час висихання, можливість розбавляти суміш водою до потрібної консистенції.


Гладкі поверхні під штукатурку краще всього обробляти грунтовкою з кварцовим піском, що надає її шорсткість

 • Ґрунтовки на основі синтетичних алкідних полімерів застосовуються тільки для дерев’яних і металевих основ, для гіпсових або оштукатурених вони категорично не підходять. Є ідеальною основою під фарбування або облицювання керамічною плиткою.
  Якщо ж дерево не передбачається якось обробляти, йому можна надати бажаний колір, використовуючи тонований складу.


Дерев’яні конструкції відкритої тераси на фото покриті тонованою алкідної грунтовкою

 • На основі поліуретану виготовляються універсальні, підходять для різних поверхонь (у тому числі вологих) двокомпонентні ґрунтовки. Вони володіють унікальними адгезійними і зміцнюючими властивостями, швидко сохнуть, з ними легко працювати, але коштують вони досить дорого.

Як бачите, вам є з чого вибирати. Помилитися у виборі потрібного складу важко: на упаковці завжди є інструкція з зазначенням області та умов застосування, витрати на один квадратний метр і інша корисна інформація.

Як правильно грунтувати фасади

Сама технологія виробництва робіт проста, вивчити її допоможе розміщене нижче відео. Але буде не зайвим і запам’ятати декілька основних правил, яких потрібно дотримуватися обов’язково.
Отже:

 • Основу перед роботою необхідно ретельно підготувати. Підготовка полягає у механічному очищенні поверхні від відшарованих частинок, забруднень і пилу, видалення масляних плям;

Увага! Олійні пляма необхідно неодмінно знежирити бензином, Уайт-спіритом або іншими розчинниками. Інакше покриття на цих ділянках триматися не буде, і почне відпадати практично відразу після нанесення.

 • Підготовлені під обробку стіни повинні бути сухими. На злегка вологу поверхню допускається наносити тільки мінеральну і двокомпонентну полімерну ґрунтовку;
 • Наносити розчин на фасад слід в строгій відповідності з вказівками виробника. Деякі концентровані склади вимагають попереднього розведення водою або розчинником.
  Наприклад, грунтовка глибокого проникнення фасадна для нанесення першого шару часто робиться максимально текучого, щоб розчин проник в усі мікротріщини і пори, а наступні шари наносяться вже в нерозведеному вигляді;


Розчин може наноситися як вручну, так і розпилювачем

 • Вказаний в інструкції час висихання – не порожній звук, його необхідно витримувати, не допускаючи нанесення наступних ґрунтувальних чи оздоблювальних шарів раніше часу.

Якщо ви вибрали «правильну» грунтовку і строго дотримували технологію при її застосуванні, можете бути впевнені, що стіни вашого будинку не «зацвітуть», не будуть мокнути і руйнуватися під впливом зовнішніх факторів, а декоративна обробка буде триматися на них довго і надійно.

Висновок

Наведена у статті інформація стане в нагоді не тільки тим, хто збирається обробляти фасад своїми руками. Ці знання допоможуть грамотно контролювати підрядників, які беруться за таку роботу.
Грунтовка – це проміжний, невидимий після остаточної обробки етап. Вона може бути внесена в кошторис і пред’явлена до оплати, але на ділі не бути виконаною. Будьте уважні.