Грунтовка під рідкі шпалери – навіщо вона потрібна

Грунтовка під рідкі шпалери – навіщо вона потрібна


Грунтування стін під рідкі шпалери – обов’язковий технологічний етап

Сьогодні багато для декоративного оздоблення стін і стель вибирають практичні і красиві рідкі шпалери. Вони ідеально лягають на будь-яку поверхню, утворюючи безшовне полотно.
Якщо ви теж збираєтеся застосувати таку обробку своїми руками, не забудьте про підготовку стін, одним з етапів якої є ґрунтування.

Зміст статті

 • Вимоги до оброблюваної поверхні
 • Вибір грунтовки
  • Бетонні і поштукатурені стіни
  • Гіпсокартонні стіни
  • Дерев’яні стіни
  • Фарбовані стіни
 • Поради фахівців
 • Висновок

Вимоги до оброблюваної поверхні

Щоб обклеєні рідкими шпалерами стіни мали міцну, однорідну за кольором і структурі поверхню, їх потрібно привести у відповідність із такими вимогами:

 • Міцність основи. На ньому не повинно бути великих тріщин, ділянок зі старими шпалерами, відшаровується штукатуркою або лупиться фарбою;
 • Низький показник вбирання вологи. Якщо матеріал підстави володіє високою водовбирну здатність, вам буде важко наносити на нього рідку суміш, вона буде гірше триматися, а самі стіни можуть постраждати від надлишку вологи;
 • Кольоростійкість. Колір стін не має проступати через шпалери. Це часто відбувається при обробці бетонних або металевих поверхонь при зіткненні їх з вологою робочою сумішшю.

Для додання підставі цих властивостей його очищають від старого, погано тримається покриття, після чого закладають тріщини і стики, шпаклюють і обов’язково грунтують для додання міцності і зниження водопоглинання.


Зачистка від старої шпаклівки

Для довідки. Невеликі нерівності і тріщини можна ліквідувати і безпосередньо при нанесенні рідких шпалер, але витрата матеріалу при цьому збільшиться.

Вибір грунтовки

Вирішуючи, яку грунтовку використовувати під рідкі шпалери, необхідно враховувати вид оброблюваної поверхні. Як правило, купуються готові склади, призначені для просочення і зміцнення основ з певних матеріалів.
Дуже часто зустрічаються й універсальні грунтовки, які можна застосовувати для різних поверхонь.

Бетонні і поштукатурені стіни

Перед обробкою таких стін рідкими шпалерами необхідно зашпаклювати гіпсової сумішшю, щоб заповнити тріщини і пори, вирівняти поверхню. Перед нанесенням шпаклівки стіни обробляються грунтовкою глибокого проникнення.
Далі у багатьох недосвідчених обробників виникає питання: навіщо гарантувати і без того міцну, рівну і досить світлу зашпаклеванную поверхню? Справа в тому, що вона володіє високим ступенем поглинання, а рідкі шпалери являють собою суміш, розведену великою кількістю води.


Шпаклювання бетонних стін

Щоб вона не всмоктувалася підставою, його обов’язково грунтують, причому не один раз, а два або три, тому що перший шар практично повністю поглинається ним.
Інструкція допускає використання наступних видів грунту для таких стін:

 • Акриловий – відрізняється відсутністю неприємного запаху і коротким періодом повного висихання;
 • Універсальний – підходить для обробки різних матеріалів із середньою і малою пористістю;
 • Спеціальний – застосовується в приміщеннях з підвищеною вологістю повітря.

Також в якості грунтовки можна використовувати білу водоемульсійну фасадну фарбу з додаванням клею ПВА в пропорції 2:1.

Зверніть увагу. Помічено, що іноді застосування ПВА дає жовті плями і розводи на обробленій поверхні. Цим же недоліком грішить популярна грунтовка Ceresit CT17.

Гіпсокартонні стіни

Їх підготовку до обробки рідкими шпалерами проводять аналогічно підготовки бетонних стін: спочатку закладають стики, а потім грунтують, шпаклюють і знову грунтують, двічі завдаючи складу глибокого проникнення. Такий вибір грунтовки обумовлений високим ступенем поглинання картонній поверхні матеріалу.


Підготовка гіпсокартонних стін

Особливу увагу слід приділити місцям кріплення гкп до каркасу. Якщо капелюшки саморезов недостатньо заглиблені і проступають крізь шар шпаклівки, їх необхідно покрити водонерозчинних фарбою – масляною, латексній або емаллю.
В іншому випадку при контакті з водою почнеться корозія металу, яка дасть іржаві плями на поверхні.

Дерев’яні стіни

Дуже важливе питання – яку грунтовку використовувати під рідкі шпалери на стінах і перегородках, виконаних з фанери, деревостружкових або OSB-плит. Як відомо, дерево добре вбирає вологу, при цьому деформуючись і піддаючись ризику гниття. Тому для обробки таких підстав застосовують гідроізоляційну грунтовку.
А якщо стіни зроблені зі «свіжого» дерева, рекомендується покрити їх шеллаковым грунтом – він запобіжить поява на поверхні деревної смоли, приховає сучки.

Рада. Перед застосуванням ґрунтовки обробіть деревину антигрибковими засобами.

Так як дерев’яні поверхні мають неоднорідний колір, який може проступати через рідкі шпалери, їх після висихання ґрунтовки рекомендується пофарбувати білою або світлою водоемульсійною фарбою. Ціна обробки збільшиться, але зате ви будете впевнені в її якості.


Можна просто використовувати білу, а не прозору ґрунтовку

Фарбовані стіни

Шар масляної фарби(див. Фарба для внутрішньої обробки стін: як вибрати), якщо він добре тримається на поверхні, сам по собі є гарною основою для нанесення рідких шпалер.
Проблеми можуть виникнути в двох випадках:

 • Якщо фарба місцями облупилася або здулася, її доведеться зачистити, після чого нанести на зачищені ділянки кілька шарів ґрунту для оштукатурених стін до вирівнювання поверхні;
 • Якщо стіни були пофарбовані в різні кольори (наприклад, світлий верх, темний низ), то колір рідких шпалер на них теж може відрізнятися. Бажано вирівняти фон перед їх нанесенням шляхом фарбування стін такою ж фарбою одного кольору.

Поради фахівців

В процесі ремонту часто доводиться стикатися з нестандартними ситуаціями:

 • Наприклад, в будинках приватної або старої міської забудови не завжди можна визначити, з якого матеріалу зроблена перегородка, наскільки у неї міцна поверхня. В таких випадках краще всього наносити кілька шарів універсальної грунтовки під шпалери.
 • Якщо ви хочете замаскувати рідкими шпалерами які-небудь виступають зі стіни металеві елементи – труби, куточки і т. д., їх попередньо необхідно обробити алкідної, фенольною або гліфталевій грунтовкою. Хоча цілком можливо і використання емалей або масляних фарб.


На фото – найпопулярніші грунтовки по металу, які можна використовувати навіть для уражених іржею ділянок

 • Рідкі шпалери зручніше наносити не на гладку, а на злегка шорстку поверхню. Щоб зробити її такою, можна використовувати спеціальну грунтовку з кварцовою пилом або додати до вибраного складу просіяний через борошняне сито дрібний річковий пісок.

Висновок

Тепер ви знаєте, навіщо потрібна грунтовка для рідких шпалер, і як її вибирати в залежності від матеріалу і стану стін. Не нехтуйте цим етапом, якою б міцною і надійною не здавалася вам обклеювальна поверхню. Тільки точне виконання технології дає гарантію того, що вже через кілька місяців вам не доведеться робити наступний ремонт.